سرمربی استقلال : امیدوارم با این اتفاقات کثیف برخورد مناسبی شود

به گزارش اسکای۳، دیدار تیم های سپاهان و استقلال خوزستان با تساوی یک بر یک به پایان رسید و شاهد حواشی بسیار زیادی در این دیدار بودیم. از قبل هم می شد تصور کرد که با حضور عبدالله ویسی سرمربی استقلال خوزستان که فصل قبل سابقه نشستن روی نیمکتسپاهان را داشت و با حواشی زیادی این تیم را ترک کرد، شاهد فضایی متشنج باشیم. اما اوضاع بدتر از آنی بود که بتوان تصور کرد. از شب قبل از بازی تا کل ۹۰ دقیقه، ویسی مورد توهین و دشنام قرار گرفت تا جایی که بعد از بازی، بازیکنان سپاهان از او دلجویی کردند. ویسی حتی به نشست خبری بعد از بازی نرفت و با اسکورت نیروهای امنیتی از ورزشگاه خارج شد. به بهانه اتفاقات بازی روز پنجشنبه بازی ویسی که خیلی هم برافروخته و خشمگین بود، هم صحبت شدیم تا اصل ماجرا را از زبان خودش بشنویم. آنچه می خوانید گفتگوی ما با عبدالله ویسی در اوج عصبانیت وی است.

بازی این هفته شما مقابل سپاهان از همان دقیقه یک با حاشیه همراه بود و همه شعارها متوجه شما بود.

عبدالله ویسی – از دقیقه یک نه! از شب قبل از بازی و در هتل ماجرا کلید خورد. همه این اتفاقات برنامه ریزی شده بود و عده ای به لابی هتل آمدند و با عربده کشی و ایجاد درگیری قصد بر هم ریختن فضا را داشتند. آنها هر توهینی که لایق خود و خانواده شان بود، به من کردند و بچه های تیم قصد درگیری با آنها را داشتند که من اجازه ندادم. جالب است بدانید هتل ما در شاهین شهر بود و در فاصله ۳۵ کلیومتری اصفهان اسکان داشتیم ولی این افراد خودشان را به هتل رسانده بودند تا برای ما دردساز درست کنند.

این افراد را می شناختید؟

عبدالله ویسی -عده ای از کانون هواداران سپاهان بودند که کاملا آنها را می شناختم. من اولین روزی که به اصفهان رفتم یکی از این افراد مدیر کانون هواداران بود، پیامکی برایم فرستاد و از من مبلغ ۱۵ میلیون تومان طلب کرد.

این پول را بابت چه چیزی می خواست؟

عبدالله ویسی -بابت گردن کلفتی! در همان بدو ورود از من باج می خواست. می گفت در صورت پرداخت این مبلغ فضای سکوها را به نفع من هدایت خواهد کرد. این افراد معتاد و اوباشی هستند که بارها مرتکب قمه کشی و اعمال شرورانه شده اند. من هروقت آنها را سر تمرین سپاهان می دیدم، بوی الکل می دادند و حالت عادی نداشتند.

این مبلغ را پرداخت کردید؟

عبدالله ویسی -نه! همان زمان موضوع را به حراست باشگاه اطلاع دادم و این فرد را اخراج کردند. اما بعد از رفتن من از سپاهان دوباره به کانون هواداران بازگشت.

در درگیری شب بازی، نیروهای حراست هتل یا نیروی انتظامی دخالتی نداشتند؟

عبدالله ویسی -وقتی فضای لابی هتل متشنج شد با دخالت نیروهای حراست هتل و تماس با ۱۱۰ این افراد متواری شدند و خدا را شکر اتفاقی نیفتاد.

بازی چطور شروع شد؟ فضای ورزشگاه از چه زمانی ملتهب شد؟

عبدالله ویسی -وقتی وارد استادیوم شدیم می دانستم روز سختی خواهیم داشت. اما این سختی را تنها در شرایط بازی برای خودم متصور بودم. این آمادگی را هم داشتم که شاهد برخی اعتراضات باشم اما همین که تلاوت قرآن به پایان رسید، توهین های هواداران سپاهان آغاز شد. آنها الفاظ رکیکی را به کار می بردند و فضای وحشتناکی به وجود آوردند. به قدری شوکه بودم که تنها روی نیمکت نشستم و نمی دانستم باید چه کار کنم. این هواداران چیزهایی را به خانواده من نسبت می دادند که به هیچ عنوان در شان مردم با فرهنگ اصفهان نبود.

در همان دقایق اولیه ظاهرا قصد داشتید تیم را بیرون بکشید.

عبدالله ویسی -دقیقه ۱۰ یکی از بازیکنان ما مصدم شد و داور بازی را متوقف کرد. همان زمان بچه ها به سمت نیمکت آمدند و می خواستند بازی نکنند. مکوندی و بقیه بچه ها نمی خواستند به بازی ادامه دهند ولی به آنها گفتم بروید کار خودتان را انجام دهید. البته همان زمان با همکاری نیروهای امنیتی برخی افراد روی سکوها شناسایی شد و فحاشی ها کمی فروکش کرد.

اما بعد از گل تساوی هم شرایط بر علیه شما شد.

عبدالله ویسی -آنجا دوباره این فحاشی ها اوج گرفت و لجن پراکنی هواداران سپاهان فضای ورزشگاه را پر کرد. وقتی داور سوت پایان بازی را به صدا درآورد، فقط می خواستم بروم. به دروغ گفتم پرواز برای تهران دارم و خیلی زود ورزشگاه را ترک کردم تا در کنفرانس مطبوعاتی شرکت نکنم. یک راست آمدم اهواز تا مشکل جدیدی برایم به وجود نیاید. من با محافظت نیروهای امنیتی از ورزشگاه خارج شدم وگرنه معلوم نبود با وحشی گری این اوباش چه اتفاقی برایم می افتاد.

بعد بازی چه اتفاقی افتاد؟

عبدالله ویسی -شاگردان سابق من در سپاهان و حتی علی کریمی آمدند به رختکن تیم ما از من عذرخواهی کردند. بسیاری از پیشکسوتان سپاهان تماس گرفتند و از من دلجویی کردند. ولی اتفاقی که نباید می افتاد، رخ داد و شاهد شب زشتی در فوتبال اصفهان بودیم.

علت این کینه کجاست؟

عبدالله ویسی -واقعا نمی دانم. من روزی که به سپاهان آمدم، از من توقع حضور در نیمه بالایی جدول را داشتند. من تیم را یازدهم تحویل گرفتم و وقتی هم رفتم تیم ششم بود. آقایان با ۳۷ میلیارد هزینه یازدهم شدند و من با ۱۳ میلیارد تیم را ششم کردم. بسیاری از این بازیکنان را مثل جلال الدین علیمحمدی، رضا میرزایی، مهرداد محمدی و عارف غلامی را من به سپاهان آوردم. لی اولیویرا را هم وقتی معرفی کردم گفتند بد است ولی بعد از رفتن من با او قرارداد بستند. همان زمان گلویم را پاره کردم و گفتم علی کریمی را جذب کنید اما می گفتند پول نداریم. چه شد یک شبه پولدار شدند و برای مربی خارجی و جذب بازیکن هزینه میلیاردی می کنند و فحشش را به من می دهند؟ من در هیچ کدام از اتفاقات سپاهان نقش نداشتم. من تاوان سلامت کاری و زندگی شرافتمندانه ام را می دهم. همه این اتفاقات بابت باج ندادن من به آقایان رخ می دهد.

طرح شکایتی هم بابت فحاشی ها داشتید؟

عبدالله ویسی -من برای چه باید شکایت کنم؟ مگر تصاویر ضبط نشد؟ مگر سازمان لیگ و کمیته اخلاق این اتفاقات را رصد نمی کند؟ وقتی من به عنوان مربی به داور اعتراض می کنم، چند هفته محروم می شوم آن وقت نباید اتفاقات ورزشگاه های کشور زیر ذره بین نرود؟ امیدوارم با این اتفاقات کثیف برخورد مناسبی شود وگرنه مجبورم من بعد برای دفاع از حریم خودم خانواده ام کار دیگری انجام دهم.

برگردیم به خود بازی؛ مقابل سپاهان ۹۰ دقیقه تحت فشار بودید.

عبدالله ویسی -این یکی از سخت ترین بازی های ما بود. سپاهان بعد از باخت به صنعت نفت، می خواست از این بازی خانگی سه امتیاز بگیرد. برای همین ما را اذیت کردند. آنها به لحاظ ستاره و بازیکن، یکی از غنی ترین تیم های لیگ هستند. ما دفاع جانانه ای داشتیم اما بالاخره در یک صحنه دروازه مان باز شد اما خدا را شکر که توانستیم در لحظات پایانی به بازی برگردیم.

به نظر می رسید سپاهان بعد از برد ۳ بر صفر مقابل تراکتورسازی به روزهای اوجش بازگردد.

می دانید چرا سپاهان آن بازی را برد؟

عبدالله ویسی -چون تماشاگر نداشت. این تماشگر برای سپاهان سم است. کانون هوادارانی که از مشتی اوباش و معتاد تشکیل شده باشد، تنها باعث حاشیه و استرس برای تیم خواهد شد. بخش عمده مشکلات سپاهان به همین افراد معلوم الحال بازمی گردد.

بازهم با جراتی که به خرج دادید یک بازیکن نوجوان به زمین رفت و نتیجه را برای شما درآورد.

عبدالله ویسی -خدا را شکر می کنم که در این فوتبال همیشه سرم بالاست. سالم کار کرده ام و به کسی باج نداده ام. در همه این سالها ۵۸ بازیکن به فوتبال ایران معرفی کرده ام و افتخار می کنم که سهم بسزایی معرفی استعدادهای ناب داشته ام. بعد از دلفی، نامداری را هم در ترکیب تیم وارد کردم و دیدید که مثل یک بازیکن باتجربه نتیجه بازی را برای ما تغییر داد.

بعد از گل شادی ویژه ای داشتید.

عبدالله ویسی -این گل آنقدر به ما چسبید که از قهرمانی با استقلال خوزستان بیشتر خوشحالم کرد. این گل هدیه خدا به من بود و آن لحظه فقط فریاد می زدم. من وقتی به اصفهان رفتم،خیلی ها می گفتند من آمده ام که شعبه دوم خوزستان را آنجا برپا کنم. شعار می دادند: سپاهانِ خوزستان نمی خواییم! عده ای احمق سعی در رویارویی قومیت ها داشتند ولی همه دیدید که در همین ۱۴ هفته هر سه تیم فولاد، صنعت نفت و استقلال خوزستان از همین سپاهان امتیاز گرفتند تا حقانیت فوتبال خوزستان اثبات شود.

ظاهراً شرایط مالکیت باشگاه هم به ثبات رسیده است.

عبدالله ویسی -خدا را شکر بله شرایط خوب شده و قرار است تا نیم فصل ۳۰ درصد قراردادها پرداخت شود. بچه ها انگیزه خوبی پیدا کرده اند و حالا می توان به آینده خوشبین بود. من واقعا از صمیم قلب از استاندار و مالک جدید و همه آنهایی که برای فوتبال خوزستان و مردم فوبال دوستش قدم خیر برمی دارند، تشکر می کنم.

هنوز هم جوجه اردک زشت لیگ هستید؟

عبدالله ویسی -در مقطعی به ما گفتند تیم صاحب پیدا کرده و ما در جام حذفی ملوانی را که یک سال و هفت ما در انزلی نباخته بود را حذف کردیم. اما دوباره همه چیز بهم ریخت. بعد گفتند دوباره مالک جدید آمده و ما پیکان را بعد از هفت برد متوالی شکست دادیم. وقتی می توانی با تمرکز به این حد از توانایی برسی، یعنی دیگر جوجه اردک زشت لیگ نیستی!

در مجموع عملکرد نیم فصل تان را چطور ارزیابی می کنید؟

عبدالله ویسی -ما نوسان زیادی داشتیم ولی برای ۵ بازی آخرکسب ۹ امتیاز را هدف گذاری کرده بودیم. خدا را شکر ۷ امتیازش را گرفته ایم. امیدوارم در هفته آخر نیز عملکرد خوبی مقابل صنعت نفت داشته باشیم و بتوانیم با شرایط خوبی به تعطیلات نیم فصل برویم.

و حرف پایانی؟

عبدالله ویسی -فقط می توانم برای اتفاقات ورزشگاه نقش جهان متاسف باشم و یک بار دیگر این لجن پراکنی ها را محکوم می کنم و متاسفم برای اوباشی که به عنوان لیدر در کانون هواداران یک تیم با ریشه مثل سپاهان حضور دارند. امیدوارم سازمان لیگ و کمیته اخلاق برخورد مناسبی با این اتفاقات کنند.