شفر :آنالیز ۹۰ آدمی شوخ است، وریا طبق برنامه پیش رفت.

به گزارش اسکای۳؛

وینفرد شفر

بعدازظهر چهارشنبه در نشست خبری پیش از دیدار تیمش مقابل سپیدرود رشت گفت: یک ذره وقت داریم چون من کمی زود رسیدم. یک مقدار می‌خواهم راجع به بازی قبلی‌مان صحبت کنم. بعضی وقت‌ها من لبخند می‌زنم راجع به چیزهایی که می‌خوانم و می‌بینم. مثلا چیزهایی که درباره ما می‌گویند. شنیدم یک آنالیزی راجع به بازی ما بوده است. درباره جای وریا در زمین. او در نیمه اول بهترین بازیکن زمین بود. ما سمت چپ حریف را بستیم و برنامه ما بود که به ذوب آهن فشار وارد کنیم.

او افزود: نمی توانم به وریا بگویم که وریا گل نزن شاید آنالیزور برنامه ۹۰ نخواهد تو گل بزنی. یک شوت هم زد که نمی‌دانم گل شد یا نه. یک شانس گل خوب دیگر هم داشت. شاید کسی که آن آنالیز را کرده بود، مرد شوخی بود. ما بازی را به شش دقیقه اول نیمه دوم باختیم. ما یک بر صفر جلو بودیم و داخل زمین رفتیم ولی پرسینیگی که می‌کردیم را انجام ندادیم. به بازیکنانم گفته بودم نباید به حریف‌مان شانس دهیم که مرتب توپ بلند برای بازیکن ۹۹ بفرستند. آن‌ها بیش‌تر برنامه‌شان موقعیت پیدا کردن در پرتاب اوت و ضربات ایستگاهی بود. در ۶ دقیقه دو اوت، دو ایستگاهی و سه کرنر داشتند. ما این ذهنیت را به حریف دادیم که می‌توانند بازی را برگرداننند. بعد از یک بر یک به بازی برگشتیم. به همین دلیل شجاعیان به چپ رفت و برزای را بیرون آوردیم و پادوانی هم وارد زمین شد. وقتی که آمار بازی را در برنامه‌های بین‌المللی ببینید، ما سه چهار شانس برای گل دوم داشتیم. تعویض پادوانی هم درست و دقیق بود.

سرمربی استقلال اضافه کرد: وقتی من آمدم استقلال خیلی به رتبه‌های پایین جدول نزدیک بود. ما الان شانس دوم یا سوم شدن در لیگ را داریم و فینالیست جام حذفی هم هستیم. من می‌دانم دو سال پیش هم استقلال در فینال جام حذفی بود. با همان بازیکنان که از جلسه اول تمرینی بودند، کار کرده‌ایم. ۴ بازیکن هم مثل بیت سعید و یعقوب از جمع ما جدا شدند. با همان تیم و بازیکنان از انتهای جدول به بالا آمدیم و حالا شاید برخی‌ها بگویند که ما خوب نیستیم. شاید برخی بازیکنان مثل شهباززاده و کریمی آن زمان برای این تیم ما آماده نبودند. همه آن بازیکنانی که از بازی اول بودند، برای ما بازی می‌کنند. چیزی که گفته‌ام این است که روش بازی ما رو به جلو است. شما می‌بینید سایپا و علی دایی با سبک ما چقدر خوب بازی می‌کنند. الان باید خوشحال باشیم که سطح فوتبال ایران بهتر شده و کی‌روش هم باید از این جهت خوشحال باشد که فوتبال در ایران بهتر شده است. نمی‌دانم آن کسی که آن آنالیز را انجام داده با کشتی آشنا بوده یا فوتبال. بازی فردا اصلا راحت نیست. شنیده‌ام سرمربی حریف‌مان عیلی کریمی است و خوشحالم که او را می‌بینم. در دوبی بازیکن من بود. عملکرد بسیار خوبی در بایرن مونیخ داشت و در شالکه هم بازی کرد.

او افزود: فکر می‌کنم علی کریمی کمی دیر از فوتبال امارات به فوتبال آلمان اضافه شد چون فاصله آن‌ها زیاد است. در سن ۲۷-۲۶ سالگی وارد آلمان شدن دیر است. او مربی‌ای داشت به نام ماگات. ماگات روی دویدن و کارهای بدنی اصرار داشت و شنیدم که ۸ کیلو وزن کریمی را کم کرد. او بازیکن بسیار خوبی بود. فردا بازی سختی است. آن‌ها می‌جنگند. به بازیکنانم گفتم که بازی فردا مثل فینال است چون هفته بعد باید مقابل الریان در آسیا به میدان بروید و همه باید بدانند که ما به دنبال یک برگشت خوب هستیم. ما باید بجنگیم و فوتبال بازی کنیم. مثل نیمه اول ذوب آهن باید توپ را به حرکت در آوریم. می‌خواهم بازیکنانم موقعیت‌های گلزنی داشته باشند. پنالتی‌ای که به ذوب آهن دادیم، تقصیر حسینی نبود. باید هماهنگی‌ها را بیش‌تر کنیم و تمرکزمان را بالاتر ببریم. نظم تاکتیکی چیزی است که همه باید رعایت کنند.

شفر درباره دو خرید خارجی استقلال گفت: دنیای فوتبال بسیار کوچک است. منتظری صبح گفت که تیم ملی ایران مقابل مقدونیه که بویان در آن بوده، بازی کرده است. تیام یک مهاجم بسیار خوب است. مشکل این‌جاست که بازیکنانی که قراردادی با جایی ندارند، شاید بازی نکرده باشند و باید با آن‌ها کار کنیم تا به فرم مطلوب برسند. این بازیکنان تمرین می‌کردند ولی تمرین مسابقه کردن خیلی متفاوت است. یک کار بسیار طولانی‌ای بود تا این دو بازیکن به ما اضافه شوند. دفعه قبل به شما گفتم که با خیلی از بازیکنان صحبت کردیم ولی یک سری از افراد اطراف و از ایران زنگ زدند و نظر آن‌ها را برگردانند ولی این دو خودشان گفتند که می‌خواهند به ایران بیایند. مدیرعامل استقلال فیلم این بازیکنان را دید و سپس با بازیکنان و مدیر برنامه آن‌ها صحبت شد. من باید این نکته را بگویم که وقتی تیام آمد، توفیقی با من ساعت ۲ صبح به من زنگ زد. او در فرودگاه بود. من با ایجنت این بازیکن صحبت کردم و عملا ۳ صبح خیال‌مان راحت شد که او می‌آید. این یک کار گروهی خیلی خوب بین مربیان، آقای افتخاری و توفیقی بود که انجام شد. من خودم به بازیکنان می‌گفتم چرا من در ایران هستم؟ این‌جا هیچ مشکلی ندارد. ژورنالیست‌های خوبی دارد، شهر خوبی است و تیم خوبی داریم. پس بیایید. حالا باید با بازیکنان کار کنیم و آرام آرام به ما اضافه شوند. روحیه تیمی برای ما خیلی مهم است. نه فقط مربیان و من، بلکه بازیکنان هم خوشحالند که این دو به ما اضافه شده‌اند. همه می‌خواهیم برنده شویم.