دیدارهایی که سرمربی استقلال «تماشاگر» شد!

به گزارش اسکای۳، استقلال به ذوب‌آهن باخت تا روزهای خوش وینفرد شفر به اتمام برسد. آبی‌ها هرقدر در نیمه اول خوب و گزنده بودند، در نیمه دوم به کبریتی بی‌خطر بدل شدند و انصافاً ذوب‌آهن کاملاً به حقش رسید و توانست هر ۳ امتیاز مسابقه را به سود خودش تمام کند.

یکی از بزرگترین مشکلات استقلال در نیم‌فصل اول فصل قبل و البته آغاز همین فصل، ناکامی در نیمه دوم بود که به نیمه مربیان معروف است. استقلال دوران منصوریان به سختی تغییر تاکتیک می‌داد و ضعف بازیخوانی کادر فنی موجب شد تا امتیازات بسیار حساسی از دست بدهد. همان ضعفی که در نهایت باعث شد منصوریان با نیمکت آبی‌‌ها خداحافظی کند، با روی کار آمدن وینفرد شفر اما وضع بهتر شد و بدیهی است که شرایط در نیمه مربیان هم تغییر یافت ولی با این وجود هنوز هم آبی‌ها در نیمه مربیان لنگ می‌زنند و تداوم ضعف فوق دردسرهای بزرگی برای‌شان درست می‌کند.

کامیابی‌های نیم‌فصل دوم

وینفرد شفر از ابتدا تأکید داشت که کار اصلی‌اش در نیم‌فصل دوم شروع شده و ثمره اندیشه‌هایش در دور برگشت هوید‌ا می‌‌شود، به همین خاطر با ملاک قرار دادن دور برگشت مسابقه متوجه این نکته می‌شویم که استقلال طی ۸ مسابقه‌ای که داشته (با احتساب جدال نیمه‌نهایی جام حذفی) کلاً ۳ بار نیمه مربیان را به سود خودش تمام کرد و این کارنامه‌ای است که چندان نمی‌توان روی آن استناد کرد. پارس‌جنوبی، استقلال خوزستان و البته نفت آبادان (در لیگ برتر) دیدارهایی بوده که شفر در بین دو نیمه شرایط تیمش را متحول کرده و یا وضع خوب خود را تداوم ببخشد تا هم مسابقه را ببرد و هم اینکه برتری‌اش را در نیمه دوم به دست آورد یا آن را افزایش بدهد.

دیدارهای بدون گل

دو مسابقه هم بوده که کار در نیمه دوم تفاوتی با نیمه اول پیدا نکرد. جدال با پدیده و تراکتورسازی که مسابقه در نهایت با تساوی بدون گل تمام شد تا حکایت اندیشه‌های مربیان و سر و شکل شطرنجبازانی را پیدا کند که به «پات» رضایت داده‌اند. البته در هر دو بازی فوق، استقلال می‌توانست در نیمه دوم فاتح میدان شود اما…

ناکامی‌های بزرگ

در کنار این موارد نمی‌شود ۳ ناکامی بزرگ استقلال در نیمه مربیان را کتمان کرد. آبی‌پوشان این ۳ مسابقه مهم را در حالی واگذار کردند که واقعاً ضعف فنی در آن مشهود بود و نمی‌توان نقش شفر را در این عرصه انکار کرد. بدون شک استقلال در بازی با سایپا بازی برده را در حالی با تساوی عوض کرد که تعویض‌هایش در نیمه دوم اصلاً خوب نبود. از سوی دیگر برتری در اصفهان مقابل ذوب‌آهن هم در حالی با شکست عوض شد که به صراحت می‌توان گفت شفر در بازیخوانی مقهور قلعه‌نویی شد و در نیمه دوم عملاً تماشاگر بود نه مربی!

به این موارد باید ناکامی در نیمه مربیان طی جدال با نفت آبادان در جام حذفی را اضافه کرد؛ مسابقه‌ای که استقلال نیمه اول و کل بازی را برد ولی نیمه دوم را به نفتی‌های میزبان واگذار کرد.